O nás‎ > ‎

FAQ

Optotechnika a optické vlákna

Aký rozdiel je medzi dekoračnými a telekomunikačnými vláknami, ktoré sú známe z rôznych televíznych reklám?
Telekomunikačné vlákna sú špeciálne navrhnuté vlákna, ktoré sú určené na prenos dátových signálov s čo najmenšími stratami. Dekoračné optické vlákna sú naproti tomu určené na osvetlovanie, čo kladie oveľa nižšie požiadavky na kvalitu vlákna. Kým telekomunikačné vlákna musia mať čo najnižšie tlmenie, u dekoratívnych toto nie je vyžadované. V niektorých prípadoch je nemožné dosiahnuť nízke tlmenie (napríklad keď vlákno má svietiť po celej svojej dĺžke).


Ako je to s bezpečnosťou dekoračných optických vlákien? Kde sa smú používať, kde je výhodné ich použiť a kde nie?
Na rozdiel od telekomunikačných optických vlákien sú dekoračné o niečo hrubšie, takže nehrozí žiadne pichnutie do oka, prstu a podobne. Taktiež sa vôbe nehrejú, takže je ich možné volne chytať. V prípade použitia silnejších svetelných zdrojov nie je vhodné pozeranie sa priamo do koncov vlákien (taktiež ako nie je vhodné pozeranie sa primo do svetelných zdrojov).


Prečo hviezdne nebo z optických vlákien a nie LED diód?
Hviezdne nebo ako produkt existuje na trhu už niekoľko rokov. Úplne na začiatkoch to bolo len určité zoskupenie klasických bodových svietidiel. Neskôr však prišiel revolučný pokrok vo forme malých LED diód, ktorý zrazu posunul úspornú LED technológiu o priečku vyššie v dekoratívnom osvetľovaní. Takto vzniklo hviezdne nebo. LED diódy sa však čoskoro stali nedostačujúce nielen po technickej ale najmä po estetickej stránke. Ich nedostaky však rýchlo prekonali optické vlákna, ktorým dnes vďačíme za najkvalitnejšie, najúspornejšie (časovo, technicky i finančne) a najmä najestetickejšie riešenie hviezdneho neba.

Prečo teda hviezdne nebo z optických vlákien:
- povrch Vášho zníženého stropu či iného povrchu zostáva hladký a jednotlivé svetelné body sú mikroskopické, takže nepôsobia rušivo na povrchu ako LED diódy
- vďaka rôznym priemerom optických vlákien dokážeme vytvoriť "hviezdy" rôznych priemerov a veľkostí, čo pôsobí dramatickejšie a najmä reálnejšie v porovaní s tradičným hviezdnym nebom z LED diód
- optické vlákna nevedú žiadny prúd a ani teplo, preto je tu aj nulové riziko požiarnej poruchovosti
- optické vlákna sa dajú viesť aj niekoľko metrov od zdroja svetla, čo umožňuje schovať iluminátor na prístupné miesto v prípade servisu
- životnosť optických vlákien je prakticky neobmedzená, preto na podhľade ani po dlhej dobe nevznikajú nesvietiace body, ktoré by narušovali efekt hviezdneho neba
- na trhu existujú aj optické vlákna do extrémne horúcich podmienok, a preto je možné vytvoriť efekt hviezdneho neba aj v komerčných priestoroch ako sú fínske sauny, wellnes atď.... preto hviezdne nebo z optických vlákien. Pre podhľad plný hviezd u vás doma sa inšpirujte tu!

LED technika


Čo sú vlastne LED?
LED alebo LED diódy sú mikročipy malých rozmerov, ktoré premieňajú elektrickú energiu priamo na svetlo (až 85%) - narozdiel od žiaroviek, ktoré vyžarujú svetlo pomocou rozžeraveného vlákna na obrovskú teplotu - cca 2500°C. Výsledkom tohto druhu žiarenia je množstvo zbytočného tepla, infra a UV lúčov a len malá časť žiarenia sa premení na viditeľné svetlo. Toto vidtiteľné svetlo je zložené z množstva jednofarebných svetelných lúčov. Preto majú žiarovky zvyčajne farebný odtieň do žlta, pričom napr. xenonové žiarovky v automobiloch majú odtieň do modra. LED na rozdiel vyžarujú len svetlo jednej vlnovej dĺžky. Sú to vlastne vysielače energie s presne definovanou vlnovou dĺžkou - teda farbou svetla. Ich proces premeny svetla je omnoho viac efektívnejší ako u žiaroviek. Viac o LED technológii sa dočítate na našich partnerských stránkach LEDTechz.

Textami, pomerne dobre opisujúcimi princípy fungovania LED, sa zaoberá veľa stránok, stačí ich vyGoogliť.

My sa tu však budeme snažiť opísať problematiku, s ktorou sa veľmi málo ľudí (najmä klasických predajcov neznalých základov LED) zaoberá.

Prosím, čítajte ďalej.

Aké sú výhody LED osvetlenia??

Predovšetkým je to vyššia účinnosť oproti klasickým alebo aj halogénovým žiarovkám. Toto je dosiahnuté vyšším svetelným výkonom pri ďaleko nižšej spotrebe, čo v praxi znamená, že LED svietidlo s tou istou spotrebou dokáže vyprodukovať niekoľko krát viac svetla ako halogénová žiarovka.
Ďalej je to dlhšia životnosť, rozmanitosť využitia v dekoračnom a dizajnovom osvetľovaní (pre inšpirácie si pozrite sekciu "Referencie"), nekonečný výber farieb, intenzít a kvalít ako aj možnosť použitia v mokrom prostredí ako napr. bazény, podvodné osvetlenie fontán, jazierok atď.


Prečo LED osvetlenie dosahuje nižšiu spotrebu než klasické osvetlenie?
Pri klasickom osvetlení (teda pomocou tradičných žiaroviek) je približne 92% príkonu spotrebovaných na vytvorenie tepla, ktoré rozohreje volfrámové vlákno na teplotu cca 2500°...C, kedy vlákno začína emitovať svetlo.
Naproti tomu svetlo LED diódy je tvorené prechodom elektrónov z vyšších energetických hladín na nižšie, kedy sa väčšina tejto energie premení na svetlo. Princíp je podobný laserovej technológii, avšak svetlo vyžarované z LED diódy či čipu nie je až tak koherentné a nežiari v takom úzkom lúči ako ste zvyknutí z laserovej show.
A práve preto tento spôsob svietenia potrebuje ďaleko menšiu energiu než je nutné pre rozsvietenie žiarovky.


Aké sú pravdy a nepravdy o LEDkách?

Pravdy:

malé, vysokoúčinné, úsporné, bezpečné, flexibilné, vysoko farebné, osvetlenie budúcnosti.... atď.

Nepravdy:

- že LED sa nehrejú / výkonné LED čipy musia mať chladič (najčastejšie hliníkové profily či celohliníkové telo), niektoré dokonca až celý chladiaci systém, napr. pomocou "heat pipe"

- že majú životnosť až 100 000 hodín / Viac sa dočítate v ďalších FAQ

- že "všetky LED sú rovnaké alebo od jedného výrobcu" / V skutočnosti v LED technológii sú také rozdiely ako medzi bicyklom a lietadlom.

- že LEDka s el. príkonom 1W nahradí žiarovku s 20W, 35 či dokonca 50W - pravda je, že pohodlne môžete prepočítavať koeficientom 5 - tzn. 1W žiarovka nahradí 5W halogénovú žiarovku a nie viac ako niektorí predajcovia uvádzajú. Pomaly sa však začínajú objavovať aj ďaleko výkonnejšie LED čipy, ktoré už teraz nahrádzajú väčšie svetelné výkony. Tieto však treba riadne chladiť, čítajte ďalej

- že LED sú vhodné pre každé použitie, že majú príjemnú farbu svetla... Všetko závisí od kvality vyrobenia jednotlivých čipov a testovania, výšky umiestnenia v priestore, vzdialenosti jednotlivých LED chipov, chladenia či mechanického namáhania a iných faktorov, ktoré vplývajú na to, akú výslednú farbu dostanete


Aký je rozdiel v údržbe medzi žiarovkovými/halogénovými a LED svetlami?

Vzhľadom na kratšiu životnosť žiarovkových / halogénových svietidiel, ich častá výmena je preto nevyhnutnosťou. Toto si samozrejme vyžaduje určité servisné zásahy či už jednoduché alebo náročnejšie. LED osvetlenie vyžaruje do priestoru ďaleko menej tepla, čo značne prispieva k zníženej poruchovosti a lepšej aplikovateľnosti v zložitých podmienkach.

Aké sú aplikačné výhody LED svietidiel?

Menej tepla znamená aj lepšiu aplikovateľnosť LED svietidiel. LED je možné umiestňovať bližšie k horľavým materiálom alebo aj bližšie k sebe. Taktiež sa nepopálite pri dotyku (i keď teplota ich povrchu môže byť cez 60°C). Sú taktiež ideálne na využitie v komerčnom priemysle, nakoľko neznehodnocujú materiál, na ktorý priamo svietia (napr. bižutéria, potraviny...)

V praxi to znamená, že LED diódy je možné umiestniť na také miesta, kde by nebolo praktické ba až nemožné umiestniť klasické žiarovky alebo výbojky (blesky v mobiloch, podsvietenie mobilov, tuningové úpravy áut, orientačné svetlo priamo do drevených schodov, pod vodu atď).

A čo tak nevýhody LED svietidiel??
Ako prvé udrie do očí cena, ktorá je niekoľkonásobne vyššia než klasické či halogénové žiarovky. No, ak si prepočítate 100 000 hodinovú prevádzku pri žiarovkovom/halogénovom osvetlení (plus servisné náklady a náklady na výmenu zdrojov svetla), zistíte, že prvotná investícia sa oplatí.
Medzi ďalšie nevýhody patrí kvalita svetla (index farebného podania - CRI), ktorá ešte stále nie je na úrovni klasických žiaroviek (i keď LED produkujú kvalitnejšie svetlo než žiarivky). Vývoj LED svietidiel stále nasleduje dopredu a už dnes (a aj v našej ponuke sú LED pásy s až 95 CRI, čo sa vyrovná už žiarovkovému osvetleniu!).

Niekomu možno bude vadiť potreba napájacieho zdroja, ktorý transformuje napätie zo sieťového (230V) na bezpečné (12V/24V). Avšak aj niektoré aplikácie halogénových žiaroviek vyžadujú tieto zdroje, takže obava z ich použitia nie je až tak na mieste. Každopádne je treba brať do úvahy, že pri realizácii vašej elektro inštalácie budete musieť nájsť vhodné miesto pre tento transformátor. Je to rozdiel oproti klasickej (dnes už zastaralej a neekonomickej) elektroinštalácii, ale má to zmysel - šetrí elektrické energie a najmä vaše zdravie!

Je rozdiel medzi jednolivými LED diódami?

Áno, a veľký! LED technológia v posledných rokoch zaznamenala obrovský vývoj, ktorý je naozaj k neuvereniu - zlepšujú sa intenzity LED čipov, znižuje sa spotreba, narastá efektivita, ktorá zasa otvára brány množstvu ďalších nových výrobkov.

Taktiež je obrovský rozdiel medzi kvalitou jednotlivých LED čipov. LED čipy i keď identicky vyzerajúce môžu byť úplne inej triedy, čo nanešťastie nepoznáte na prvý pohľad. Na určenie kvalitného, a tým aj trvanlivého LED chipu sú nevyhnutné merania, testovania a najmä skúsenosti s daným LED výrobkom. Viac o kvalite LED sa dočítate v sekcii LED pásy alebo si stiahnuť tu

Jedno je však jasné - podstatne dlhšia životnosť LED výrobkov je kľúčovým faktorom, na ktorý hľadí množstvo špičkových výrobcov ako napr. nemecký kvalitný výrobca Barthelme. LED technológia sa uberá smerom vysokovýkonných LED čipov, ktoré dosahujú skvelú efektivitu, životnosť a svetelný výkon pri zachovaní minimálnych rozmerov a poruchovosti. 5mm LED diódy sú už dávno na ústupe.


Kde všade sa LED žiarovky, LED pásy a iné osvetlenie LED môžu používať?

Technológia LED potrebuje pre svoje··bezchybné·fungovanie·dodržaných niekoľko základných parametrov:


Je pravda, že sa LED nezahrievajú?

Nie. Ako každé zariadenie, ktoré používa el. energiu, aj LED má určité straty vzniknuté pri premene el. energie na svetelnú (inak by sme vytvorili perpetum mobile!). LED sú však známe svojou obrovskou účinnosťou a efektivitou. Pri zastaralých 5mm LED čipoch (el. výkon len 0,06W) veľmi nepostrehnete, že sa zahrievajú. Avšak ani to, že vydávajú použiteľné svetlo... Na rozdiel od nich, dnes už bežná 5W LED v žiarovke sa dokáže zahriať na 40-45°C, pričom svetlo vyžiarené týmto čipom je neporovnateľné. A práve preto majú LED žiarovky celohliníkové telo.

 

Áno, je pravda, že ich teplota je vyššia, avšak kvalitné výkonné LED chipy si s týmto vedia veľmi dobre poradiť vďaka ich dobre stavanému hliníkovému telu. Okrem toho 5W žiarovka spotrebuje cca 80-násobne viac elektriny než 5mm LED dióda, pričom však vyprodukuje až 300 - 350-násobne viac svetla než LED dióda!

 

Čo sa však týka už dnes rozšírených LED pásov, tak tu je chladenie riešené hliníkovými lištami, do ktorých sa LED pásy inštalujú pri montáži. Viac však o tejto téme nájdete v sekcii Alu profily


Ako je to zo životnosťou LED svietidiel?

Koľko výrobcov, toľko údajov o životnosti. Niektorí udávajú 50 000 hodín nepretržitej prevádzky, iní 100 000 hodín prevádzky (celková životnosť LEDky však záleží od množstva faktorov - použitie v interiéri/exteriéri, doba používania, výkyvy napätia, mechanické poškodzovanie atď.). Tieto hodnoty nemožno nijako exaktne overiť, ale je jasné, že je to niekoľko krát dlhšie než životnosť obyčajnej žiarovky. Len tak pre porovnanie - počas už spomínaných 100 000 hodín svietenia LED svetla by bolo obyčajnú žiarovku potrebné vymeniť približne 40-krát!

 

Keďže my sme realisti a všetky naše produkty testujeme už niekoľko rokov, životnosť LEDky uvádzame na cca 30 000h (čo je stále pekných 14 rokov!). Dôležité je však to, že udávaná "životnosť" LED nevyjadruje celkovú životnosť LED čipu, ale len dobu svietenia, počas ktorej sa svetelný výkon LED zníži do určitej definovanej hranice. Za touto hranicou je už LED prakticky "odpísaná".

 

Čo to pre mňa znamená? Že LED dióda aj po skončení "životnosti" naďalej svieti, i keď už len na určité percento jej výkonnosti. Preto môžete LED používať ďaleko dlhšie než je jej definovaná životnosť, až kým sa chip úplne nevypáli. Vlastnosť, ktorou sa nepýši žiadny iný druh svietidla!


Ako je to s bezpečnosťou týchto svietidiel? Sú bezpečné na dotyk? Môžu sa inštalovať do kúpelní, bazénov, exteriérou a pod?

Napájacie napätie LED svietidiel je najčastejšie 12V/24V DC cez oddeľovací transformátor (vyrábajú sa aj verzie na 230V AC), ktorý spĺňa podmienky SELV zdroja - zdroj bezpečného napätia. Preto je LED osvetlenie možné umiestňovať v kúpeľňach, bazénoch či dokonca pod hladinou v jazierkach alebo jacuzzi. (Pozn. pri použití zdrojov SELV je možné použiť aj iné ako LED svietidlá). Použitie LED osvetlenia je aj napriek tomu ďaleko výhodnejšie najmä pre širokú škálu dekoračného využitia, nízku energetickú spotrebu, dlhú životnosť a vysokú flexibilitu pri návrhoch ako aj elektro inštalácii - toto je práve dôvod, prečo sme zástancami využívania technológie LED na osvetľovanie interiérov a exteriérov. Praktické použitie našich LED žiaroviek a svietidiel LED si môžete pozrieť v tomto zaujímavom projekte.


Ako je definovaná životnosť LED svietidiel?


U klasických zdrojov svetla je životnosť definovaná po okamih, kedy zdroj svetla prestane svietiť, čiže zhasne (či už pretavením vlákna, zmenami v halogénovom plyne alebo pre iné dôvody). Pri zdrojoch svetla založených na LED technológii je životnosť definovaná po okamih, keď výstupná intenzita osvetlenia klesne pod 75% intenzity, ktorá je definovaná výrobcom, alebo pod určenú hranicu intenzity, ktorou svietilo svietidlo na začiatku. Zjednodušene: LED svietidlo má životnosť dovtedy, pokiaľ svieti aspoň 3/4 výkonu, akým svietilo na začiatku.

 

Ako sme už spomínali, pri klasických svietidlách je životnosť definovaná do okamihu, kedy svietidlo zhasne. Pri LED svietidlách ale svietidlo "po životnosti" svieti naďalej, i keď nie naplno. Sú aplikácie, kde toto vôbec nevadí (napríklad ambientné osvetlenie, osvetlenie chodieb a podobne) a aplikácie, kde to je alebo môže byť nežiadúce (osvetlenie pracovných priestorov, signalizačné osvetlenie pri niektorých aplikáciách a podobne).

 

Ako všade, tak aj pri LEDkách existujú rôzne cenové varianty. Kvalitné LED svietidlá sú približne 4 až 5-krát drahšie než lacnejšie zakúpené v bežnom hypermarkete, avšak zato poskytujú neporovnateľne vyšší svetelný výkon, intenzitu a najmä majú dlhšiu životnosť. V praxi sa môžete stretnúť napríklad s lacnými svietidlami (na prvý pohľad nerozoznateľné od tých kvalitných) a ktoré Vám budú svietiť "až" niekoľko mesiacov. Potom ich môžete rovno vymeniť, lebo ich svetelný výkon už bude nepoužiteľný. Čo sa týka nekvalitných LED pásov, tu potom vzniká problém s ich výmenou, nakoľko jednotlivé sekcie veľmi pravdepodobne začnú "odchádzať" alebo môžu svietiť rôznymi intenzitami ba aj odtieňmi ako sme spomínali v tomto článku. Naproti tomu kvalitné LED svietidlá dokážu svietiť niekoľko rokov a po skončení ich životnosti stále budú svietiť tak, že sa dajú používať ďalej.


Ako náročná je inštalácia LED produktov?

Inštalácia je zväčša veľmi jednoduchá - je to kvôli rozmanitosti a prispôsobeniu LED produktov pre koncových zákazníkov. Napr. žiarovky majú tie isté konektory, napájacie napätie či rozmery, aby sa dali nainštalovať do existujúceho žiarovkového osvetlenia. LED pásy majú zo zadu samolepiaci pásik - lepenie napr. na nábytok atď., LED žiarovky sú vymeniteľné za klasické žiarovky, podlahové svietidlá majú malé rozmery a napájanie bezpečným prúdom cez transformátor. Taktiež množstvo LED výrobkov je pre koncových zákaznikov vo forme "Plug and Play" - inštalácia produktov je jednoduchá. Takmer všetky LED výrobky je možné inštalovať pomocou tenkých a poddajných lankových káblikov - žiadne nepoddajné a masívne káble s pevným jadrom, drahé a neekonomické riešenie. Dokonca obrovskou výhodou je i to, že 12V elektroinštaláciu je možné svojpomocne pripraviť - odpadá nutnosť certifikovaného elektrikára.


Žiarovky vs. LEDky?

Aj keď dnešné žiarivky sú oproti tým starším na pomerne vysokej úrovni, niektorým ľuďom proste vadia. Či je to blikanie, teplota farby svetla, alebo index kvality svetla CRi/Ra. Ten sa pri žiarivkách pohybuje do maximálne 88, zatiaľ čo najkvalitnejšie LED osvetlenia majú CRi/Ra až 92, čo už spĺňa požiadavky na príjemné osvetlenie. Ďalšou výhodou LED oproti žiarivkám je veľkosť, ktorá v niektorých prípadoch môže zohrávať dôležitú úlohu. A netreba zabudnúť na bezpečnejšie napätie 12V DC vs. 230V AC.


Čo je ti index svetla CRI/Ra?

Je to svetelný parameter, ktorý málokto pozná a väčšinou sa spája s teplotou chromatickosti. Slnečné svetlo má index farebného podania 100 Ra (CRI). spektrum.jpgA všetky umelé svetlené zdroje sú porovnávané s týmto denným svetlom a vyjadrujú percentuálne zastúpenie všetkých farieb oproti slnku. To znamená, že číselný údaj napr. 80 Ra (CRI) znamená, že umelý svetlený zdroj obsahuje 80% všetkých vlnových dĺžok oproti slnku. Normy STN hovoria o minimálnom Ra (CRI) pre určité priestory a s rôznym využitím týchto priestorov. Napríklad kancelárske priestory majú predpísaných minimálne 80 Ra (CRI). Základná podstata indexu farebného podania je pravidlo odrazu svetla od materiálov. Je to odraz žiarenia rôznych vlnových dĺžok od pozorovaných predmetov. Znamená to, že červený predmet vnímame len pre to, lebo sa od neho odráža práve vlnová dĺžka červenej farby. Ak by táto vlnová dĺžka chýbala v svetelnom žiarení, nevideli by sme ju a vnímali ju ako šedú. Parameter indexu farebného podania je často potláčaný a verejnosti neprístupný, pretože hromadne vyrábané trubice spĺňajú minimálne Ra (CRI) 80 a výroba kvalitnejších trubíc s vyšším indexom farebného podania je finančne podstatne náročnejšia – zdravie ľudí je aj tu na druhom mieste. Objavujú sa na žiarivkových trubiciach názvy ako „Day light“ „cool light“ ale je to len údaj o teplote chromatickosti (farby svetla - viď nižšie) a nie o kvalite svetla.
Ako je to s indexom kvality svetla pri rôznych zdrojoch svetla?

Žiarovka: viac ako 95

LED: až 92

Žiarivka: 84 až 88


Aká je efektiviva týchto zdrojov svetla?


Žiarovka: 15 lm/W

Halogénová žiarovka: 16 – 22 lm/W

Žiarivka: 48 – 120 lm/W

Biela LED: 110 – 170 lm/W


Koniec žiaroviek??

Komisia Európskeho regulačného parlamentu prijala ešte v decembri roku 2009 smernicu, na základe ktorej sa zakazuje používanie neefektívnych žiaroviek. Znamená to, že so žiarovkami, ktoré nás sprevádzali po mnoho rokov, sa definitívne rozlúčime. Nahradia ich ekologickejšie, trvácnejšie a v konečnom dôsledku aj ekonomickejšie svetelné zdroje. Toto opatrenie nadobudlo účinnosť od septembra 2010 a treba ho chápať tak, že žiarovky sa budú postupne vyraďovať z predaja a nahrádzať už spomínanými ekologickými svetelnými zdrojmi (kompaktnými žiarivkami, halogénovými žiarovkami, LED žiarovkami). Ako prvé sa vyraďujú obyčajné žiarovky s príkonom 100W a vyšším.

 

Možno práve LED sú svetlom budúcnosti...Ako poznáte nekvalitnú LED?

LED čipy neustále podliehajú externým vplyvom ako sú zlá manipulácia, použitie nesprávneho napájacieho zdroja, neodborná montáž či nedostatočné chladenie a samozrejme výkyvy prúdu (ktoré už vôbec nevieme ovplyvniť!). To znamená, že dva identické LED čipy môžu mať úplne iné výsledné hodnoty, ktoré záležia od množstva nami neovplyvniteľných faktorov.


Výsledkom takto opotrebovanej LED je potom osvetlenie, ktoré musíte po určitom čase vymeniť, čo samozrejme zvyšuje vaše náklady ako aj nespokojnosť a nedôveru voči tejto technológii. Ešte podotkneme, že bežný človek nerozpozná rozdiel medzi kvalitným a nekvalitným LED osvetlením. Keďže však od kvalitne prevedeného osvetlenia závisí naše portfólio spokojných zákazníkov, my sa vždy snažíme o to, aby  osvetlenie spĺňalo všetky predstavy o spoľahlivom, trvácnom a estetickom osvetlení.


Preto pracujeme len s kvalitnými produktami, za ktoré si aj ručíme! Od ostatných predajcov sa odlišujeme nielen rozsiahlymi službami a poradenstvom, ale najmä rozsiahlou produktovou a kvalitatívnou radou LED produktov ako sú napr. LED pásy - od klasického štandardu s rezistormi (len pre jednoduché aplikácie), cez obľúbené master pásy s prúdovými drivermi až po LED pásy s najvyššou kvalitou a farebnou presnosťou pre tých najnáročnejších klientov. Tejto problematike sa však budeme venovať v sekcii "LED pásy".

Na záver by sme chceli dodať, že cena by nemala byť jediným rozdodujúcim faktorom a že pri výbere LED osvetlenia by ste naozaj mali zohľadniť aj faktory ako sú kvalita, chladenie či montáž LEDky.


Aké pravidlá platia pri umiestňovaní svietidiel do kúpene?

instalacne zony kupelna

Obrázok prevzatý zo stránky spoločnosti rendl light studio

 

Bežné bytové svietidlá s napájacím napätím 230V AC je možné v kúpeľni umiestňovať tak, aby boli vzdialené minimálne 60cm od vane/sprchy/umývadla. Nad vaňou a v priestore okolo môžu byť umiestnené vo výške minimálne 3m.


Čo je výhodnejšie? 12V DC, alebo 230V AC?

12V DC:

+ Bezpečné napájacie napätie

+ Širší sortiment zdrojov

- Vyšší svetelný výkon

- Vyššia cena elektroinštalácie

230V AC:

+ Lacnejšia elektroinštalácia

+ Nie je potrebný transformátor

- Životu nebezpečné napájacie napätie

- Nižší svetelný výkonComments